Przejdź do treści

Seniorze, ćwicz w domu! Domowa gimnastyka dla babci i dziadka

  • Trening
Domowe ćwiczenia dla osób starszych

Przymusowa izolacja nie musi oznaczać braku aktywności fizycznej! Choć w tej chwili w Centrum Znowu w Biegu zawiesiliśmy zajęcia dla seniorów, by nie narażać niczyjego zdrowia, nasza fizjoterapeutka dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione nie pozwoli, by wypracowane dotąd efekty poszły na marne. Mamy dla Was ćwiczenia w ramach akcji ,,Aktywny senior w domu„, które można zrobić bez wychodzenia na zewnątrz. Polecamy przekazać babciom i dziadkom!

Domowe ćwiczenia dla osób starszych

  1. Przygotuj odpowiednio wysokie krzesło – takie, na które łatwo usiąść i łatwo z niego wstać. Następnie zrób 15 przysiadów, powoli siadając i wstając z krzesła. Staraj się utrzymywać plecy prosto, patrz przed siebie. Nie śpiesz się.
  2. Usiądź wygodnie i wyprostuj się. Staraj się prostować w kolanie raz jedną nogę raz drugą. Powoli i dokładnie. Zrób 10 powtórzeń na każdą nogę.
  3. Utrzymuj wyprostowaną pozycję siedzącą i unieś ugiętą nogę w kolanie, jak najbliżej klatki piersiowej, ale bez zmiany pozycji. Plecy powinny pozostać proste. Gimnastyka seniora w domu powinna być wykonywana powoli i spokojnie. Nie zapominaj o oddychaniu. Kiedy podnosisz nogę do góry weź wdech, a w momencie opuszczania wydech. Zrób 10 powtórzeń na każdą nogę.
  4. Rozluźnij plecy. Siedząc, spróbuj zaokrąglić plecy, a potem je wyprostować. Nie śpiesz się, zrób to w swoim tempie, 10 razy. Ćwiczenia dla seniora w domu mają na celu zachować plecy w dobrej kondycji.
  5. Wróć do wyprostowanej pozycji. Unieś ręce bokiem w górę i powoli opuść. Następnie unieś ręce przodem w górę do wysokości barków (albo możliwie najwyższej bezbolesnej dla Ciebie) i opuść. Cały układ powtórz 10 razy.
  6. Stań za krzesłem tak, aby było ono stabilnym podparciem. Stopy ustaw równolegle, pamiętaj o prostych plecach. Powoli unieś prostą w kolanie nogę w bok, tak wysoko jak to możliwe. Powoli i kontrolowanie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 razy na każdą nogę.
  7. Usiądź wygodnie i przygotuj sobie pasek (cokolwiek długiego i cienkiego, ale nie rozciągliwego). Wyprostuj jedną nogę w kolanie, zahacz pasek o stopę i przyciągnij się do niego jak daleko to możliwe, ale bez zaokrąglania pleców. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund i powtórz 10 razy na każdą nogę.
  8. Na koniec stań za krzesłem, tak jak poprzednio. Weź głęboki oddech i wyjdź na palce z wydechem powoli opuść pięty na podłoże. 10 razy.

Poniżej film z zestawem prostych ćwiczeń do wykonywania w domu:

Domowa gimnastyka dla babci i dziadka powinna być wykonywana regularnie, w celu zapewnienia zdrowia i dobrego wigoru. Po uspokojeniu się obecnej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z ofertą jak wyglądają turnusy rehabilitacyjne.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 11 Średnia: 3]