Przejdź do treści

Prądy Tens – skuteczna metoda fizykoterapii

prądy Tens

Siedzący tryb życia, który jest najbardziej powszechny w obecnych czasach, mocno eksploatuje nasze plecy i inne części ciała. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na podjęcie fizjoterapii w celu poprawy zdrowia. Fizjoterapia jako dziedzina przechodzi obecnie rozkwit i nieustannie się rozwija, kreując nieustannie nowe metody leczenia. Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów jest elektroterapia oraz prądy Tens.

Na czym polegają prądy Tens?

Terapia za pomocą elektronów często jest uzupełnieniem leczenia manualnego, które stosuje większość fizjoterapeutów. Elektrony podłączone do ludzkiego ciała stymulują mięśnie na wiele sposobów, poruszając obszary niedostępne dla terapii manualnej. Terapia prądami Tens posiada skuteczne działanie przeciwbólowe, w naturalny sposób redukując odczucie bólu w organizmie.

W fizjoterapii metoda ta jest często stosowana w wielu gabinetach i posiada bardzo prosty mechanizm działania. Prąd stymuluje neurony czuciowe, co oznacza wykonanie teorii bramki kontrolnej Melzack’a i Wall’a. Zwiększona zostaje aktywność włókien Aβ, które są odpowiedzialne między innymi za zmysł dotyku. Na skutek włączenia włókien czuciowych, jesteśmy w stanie zredukować informacje odbierane z włókien C, które bezpośrednio uczestniczą w przewodzeniu bólu.

Zasada wręcz genialna, która w naturalny sposób skutecznie redukuje odczucie bólu w organizmie. Stymulacja prądami Tens powoduje również zwiększenie aktywności układu opioidowego, co zwiększa produkcję endogennych peptydów opioidowych, które posiadają podobne działanie do Morfiny. Po terapii prądami Tens następuje obniżenie skutków bólowych u klienta.

Jakie są zalecenia do wykonania zabiegu stymulacji?

Stymulacja prądami Tens jest w pełni naturalnym zabiegiem, który posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Jej dużym plusem jest bardzo mała inwazyjność w organizm ludzki, przez co istnieje o wiele mniejsze ryzyko powstawania skutków ubocznych. Jej niewątpliwą przewagą nad farmakoterapią jest to, że nie musimy przyjmować żadnych składników chemicznych do naszego układu pokarmowego, co znacząco odciąża żołądek. Efekt po elektroterapii jest odczuwalny natychmiast i utrzymuje się maksymalnie przez dobę. Niestety, znane są przypadki osób, u których ból powrócił zaraz po zakończeniu zabiegu.

Fizykoterapia elektryczna jest doskonałą formą leczenia dla osób cierpiących na ból przewlekły. Często korzystają z niej sportowcy, seniorzy, a także osoby po kontuzjach i urazach. Obecnie istnieje wiele stymulatorów domowych, którymi można regularnie redukować uczucie bólu. Należy jednak pamiętać, że terapia prądami Tens służy jedynie zniwelowaniu uczucia bólu i nie powinna odbywać się bez regularnego leczenia u fizjoterapeuty.

Na bóle kręgosłupa często cierpią kobiety w ciąży, jednak stymulacja prądami nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Wiele najnowszych badań świadczy o tym, że prądy Tens są zabiegiem w pełni bezpiecznym zarówno podczas ciąży, jak i porodu. Większość organizacji zdrowotnych z całego świata traktuje stymulację elektryczną jako dobry sposób na zniwelowanie uczuć bólu u kobiet w ciąży oraz potwierdza, że terapia nie ma żadnego wpływu zarówno na matkę, jak i jej dziecko.

Znane są jednak przypadki, gdy stymulacja Tens mogła spowodować powikłania. Nawet niewielkie ryzyko poronienia lub osłabienia napięcia mięśniowego u dziecka, skutecznie zniechęca wiele matek do skorzystania z tej metody. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna, nad którą należy się samemu zastanowić. U kobiet w ciąży dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się przykładowo kinezyterapia.

Ile trwa fizykoterapia z użyciem prądów Tens?

Terapia prądami Tens wyróżnia się stosunkowo niską częstotliwością zabiegów, jednak ich dużą intensywnością. Siłę napięcia wyznacza próg bólu pacjenta, a podczas stymulacji mięśnie ulegają mocnym oraz widocznym skurczom. Czas jednej sesji jest ustalany indywidualnie, jednak trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut. Stosując domowe urządzenia do stymulacji, warto wyznaczyć określone odstępy czasu, między którymi regularnie będziemy wykonywać stymulację prądami Tens.

W przypadku ostrych bólów powstałych nagle i spowodowanych urazem bądź przeciążeniem, terapia zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka miesięcy. W przypadku rozpoczęcia schorzeń, które dolegają nam od dłuższego czasu, okres leczenia może być dłuższy.

Prądy Tens – przeciwwskazania i skutki uboczne

Wskazań do rozpoczęcia fizykoterapii jest wiele, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich problemów jest ból. Gdy od dłuższego czasu towarzyszy nam ból w określonym miejscu ciała, dobrym rozwiązaniem jest udanie się do fizjoterapeuty. Zarówno jeśli chodzi o ból przewlekły, jak i ostry spowodowany wszelkiego rodzaju przeciążeniami, urazami, kontuzjami i patologiami. Warto zaznaczyć, że terapia prądami Tens jest środkiem działającym objawowo, dlatego zawsze powinna iść w parze z indywidualnym leczeniem.

Istnieją także przypadki, w których nie należy stosować stymulacji elektrycznej:

  • Problemy nowotworowe – jeśli u pacjenta mają miejsce jakiekolwiek zmiany nowotworowe, nie powinno się przystępować do elektroterapii. Również w przypadku przebytej choroby nowotworowej, zalecana jest konsultacja ze specjalistą przed rozpoczęciem zabiegu.
  • Rozrusznik serca – osoby posiadające w swoim ciele wszczepiony rozrusznik serca, nie mogą korzystać z prądów Tens.
  • Obecność implantów w ciele – przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnym przeciwskazaniem są metalowe elementy w okolicach kręgosłupa.
  • Choroby z podłożem kardiologicznym – częstym problemem, z którym niestety nie można udać się na elektroterapię, jest arytmia serca. Podawane prądy mogą zakłócić prawidłową pracę serca, dlatego nie powinny korzystać z niej osoby z wszelkimi schorzeniami sercowymi.
  • Choroby z podłożem neurologicznym – popularne przykłady chorób, które dyskwalifikują terapię prądową to udar bądź epilepsja. Osoby, których w przeszłości dotknęły opisywane choroby nie powinny korzystać z leczenia prądami Tens.

Koszt terapii prądami Tens znajdziesz w naszym cenniku.

Skorzystaj z terapii prądami Tens.

Pakiet 10 zabiegów fizykoterapeutycznych 10% taniej.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 6 Średnia: 3.3]