Przejdź do treści

Terapia manualna – czym jest i kiedy może pomóc?

terapia manualna

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to dziedzina fizjoterapii zajmującą się dokładną diagnostyką oraz leczeniem dysfunkcji narządu ruchu. Opiera się na elementach anatomii, fizjologii, neurologii i zasadach biomechaniki.

Diagnostyka pacjentów, prowadzona według międzynarodowych standardów Clinical Reasoning, oparta jest na bardzo szczegółowym wywiadzie i badaniu manualnym. Dzięki niej możliwe jest trafne wyciąganie wniosków klinicznych. Po odnalezieniu przyczyny dysfunkcji ruchowej lub bólu, terapeuta ustala indywidualny program terapii dobierając odpowiednie metody pracy z pacjentem.

Rodzaje i zastosowanie terapii manualnej

Do technik terapii manualnej zaliczamy między innymi: mobilizacje stawowe, manipulacje, masaż tkanek głębokich, neuromobilizacje czy trakcje stawowe.

Tego typu leczenie wskazane jest podczas dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych, stanów po urazach sportowych, nerwobóli, wad postawy i skrzywienia kręgosłupa, stanów po operacjach lub zabiegach ortopedycznych, ograniczeń i sztywność stawów, a także zawrotów czy bólów głowy.

Barbara Koperska

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 6 Średnia: 3.5]