Przejdź do treści

Masaż – zalety i rodzaje zabiegów

masaż kraków

Masaż to ogólnie rzecz ujmując zabieg fizjoterapeutyczny, który ma pozytywnie wpłynąć na nasze ciało. Obecnie masaże są bardzo popularne i jest ich wiele rodzajów. Poznaj te, które wykonujemy w naszym Centrum Rehabilitacji w Krakowie. Poniżej przeczytasz o tym, jakie zalety i korzyści wiążą się z poszczególnymi rodzajami masażu.

W tym tekście skupię się na 4 najpopularniejszych rodzajach masażu, wykonywanych przez fizjoterapeutów w ośrodkach rehabilitacyjnych. Często pacjenci zgłaszają się do mnie i już wiedzą, jaki rodzaj masażu będzie dla nich odpowiedni. Tym, którzy się wahają (a często wynika to po prostu z faktu, że nigdy wcześniej nie korzystali z takiego zabiegu), staram się doradzić w oparciu o indywidualny wywiad przed rozpoczęciem masażu. Pamiętaj: jeśli masz wątpliwości co do wyboru właściwej kategorii, zapytaj o rekomendację swojego fizjoterapeutę.

Rodzaje masażu – na czym polegają poszczególne zabiegi?

1. Masaż klasyczny

Masaż klasyczny jest wykonywany w celu pobudzającym, relaksacyjnym i leczniczym. Takie efekty są uzyskiwane dzięki odpowiednim technikom wykonywanym przez fizjoterapeutę jakimi są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracje. Ten rodzaj zabiegu jest świetny dla osób, które pierwszy raz decydują się na masaż. Dzięki niemu uzyskujemy pozytywne rezultaty, jakimi są poprawa stanu psychofizycznego, rozluźnienie mięśni, poprawa krążenia krwi czy pozbycie się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

2. Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny to zabieg, który idealnie pasuje dla osób, które odczuwają przewlekły stres oraz wzmożone napięcie mięśni. Celem głównym takiego zabiegu jest odpoczynek i odprężenie pacjenta. Fantastycznie również sprawdza się u sportowców, którzy odczuwają zmęczenie po treningach i chcą wspomóc regenerację organizmu.

rodzaje masażu
W Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie wykonujemy różne rodzaje masażu.

3. Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich to zabieg, gdzie fizjoterapeuta stara dotrzeć do tkanek, które są „schowane” pod pierwszą powierzchowną warstwą mięśni. Gdy już mu to się uda to powolnymi ruchami palcami, dłoni lub łokciem stara się rozmasować, rozciągnąć i „rozmiękczyć” tkankę znajdującą się pod jego ręką. Celem jest przyspieszenie regeneracji np. mięśnia, do którego z pozoru jest trudny dostęp. Po takim zabiegu całkowicie normalne jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu lub lekkiego bólu, który mija po jednym lub dwóch dniach.

4. Masaż sportowy

Masaż sportowy jest to zabieg, z którego najczęściej korzystają osoby uprawiające regularnie aktywność fizyczną lub osoby, które na co dzień pracują w sposób fizyczny. Głównym celem takiego zabiegu jest zapobieganie kontuzjom dzięki wzmocnieniu elastyczności mięśni. Kolejnym bardzo ważnym celem jest rozluźnienie poszczególnych partii mięśniowych oraz przyspieszenie ich regeneracji. Masaż sportowy jest podobny technicznie to masażu klasycznego, ale z reguły jego intensywność jest większa.

Masaże Kraków – zapraszamy na zabiegi w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu

Na wszystkie te zabiegi można zapisać u nas w Centrum Rehabilitacji w Krakowie, a gdy nie jesteś w 100% pewny, jaka forma masażu jest dla Ciebie najkorzystniejsza, fizjoterapeuta pomoże dobrać odpowiedni zabieg. Sprawdź ofertę.

Jakub Okruch

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 7 Średnia: 3.7]