Znowu w Biegu » Rehabilitacja » Woda, igły i prąd, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne okiem specjalisty

Woda, igły i prąd, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne okiem specjalisty

zabiegi fizjoterapeutyczne

Spadku formy fizycznej doświadcza każdy z nas. Siedzący tryb życia, urazy, choroby, a także wiek wpływają na ogólne zmęczenie oraz pogorszenie się kondycji ciała. Co zrobić, żeby przywrócić sprawność i na nowo cieszyć się sportem, dbaniem o działkę czy komfortową pracą przy komputerze? Odpowiedzią są zabiegi fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia jest jedną z dziedzin nauk medycznych, która w ramach rehabilitacji i różnych zabiegów skutecznie pomaga eliminować ból, a także zachować prawidłowy stan zdrowia. Ponadto wzmacnia mięśnie, zwiększa zakres ruchomości w stawach, koryguje postawę oraz korzystnie wpływa na poprawę równowagi czy wyrównanie nieprawidłowego napięcia mięśniowego i nerwowego. Pomagają w tym również odpowiednio dobrane formy wspomagające takie jak zabiegi fizjoterapeutyczne.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych, czyli z czego chętnie korzystają pacjenci?

Zdecydowanym liderem wśród zabiegów fizjoterapeutycznych jest terapia manualna. Cechuje ją wysoka skuteczność w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. O tym, jak przebiega i na kiedy warto się na nią zdecydować, można przeczytać w artykule na naszym blogu.

Równie popularną formą wspierania pacjentów w powrocie do sprawności jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Jej podstawą są wszelkiego rodzaju ćwiczenia – w odciążeniu, bierne, rozciągające, a także rolowanie, trening medyczny i ćwiczenia z przyrządami. Gumy oporowe, taśmy, odważniki, piłki czy berety równoważne są częstymi towarzyszami na sali treningowej. Kinezyterapia, oczywiście pod okiem specjalisty, jest bezpieczna dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia.

Dla osób szukających bezbolesnej i krótkiej sesji terapeutycznej, idealnym rozwiązaniem będzie fizykoterapia, którą najczęściej traktuje się jako uzupełnienie procesu rehabilitacji. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ oddziałuje na trudno dostępne tkanki. Podczas zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się zjawiska biofizyczne takie jak ultradźwięki, prąd elektryczny, fale elektromagnetyczne i uderzeniowe, światło, pole magnetyczne, a także niską lub wysoką temperaturę.

Kontuzjowani miłośnicy pływania korzystać mogą zaś z hydroterapii, czyli zabiegu wodolecznictwa. Przybiera on różne formy – kąpieli, seansów saunowych, okładów, kompresów, a także hydromasaży. W zależności od potrzeby, stosować można zmienną temperaturę wody, która niweluje stany zapalne, przewlekłe i obrzęki. Dodatkowo, hydroterapia odpręża i relaksuje całe ciało.

Narzędzia, których nie trzeba się bać

Do zabiegów fizjoterapeutycznych, poza tradycyjnymi przyrządami znanymi z sali treningowej, wykorzystywać można igły, taśmy podtrzymujące i pinokaty. Dzięki nim dotarcie do najgłębszych tkanek jest prostsze, a leczenie przypadłości wynikających z upośledzonej pracy nerwów – skuteczniejsze.

W związku z tym, coraz większym uznaniem pacjentów cieszy się igłoterapia, której celem jest rozluźnianie mięśni w punktach spustowych.

Aby przywrócić prawidłowe napięcie w obrębie powierzchownych i głębokich warstw mięśni oraz tkanki łącznej, najlepiej skorzystać z terapii narzędziowej. Przy pomocy stalowych płytek wygiętych najczęściej w literę “S” – pinokatów, terapeuta poprzez nacisk neutralizuje dolegliwości bólowe. Dzięki temu pacjent odzyskuje płynność ruchów i powraca prawidłowy ślizg pomiędzy tkankami oraz poprawne napięcie mięśniowo-powięziowe.

Ostatnią, najbardziej rozpoznawalną metodą fizjoterapeutyczną, która pomaga w stymulacji osłabionych mięśni i podtrzymywaniu efektów terapii jest kinesiotaping. Oklejanie rozciągliwymi taśmami wybranych partii ciała świetnie odciąża mięśnie, redukuje zapalenia i obrzęki, a także zwiększenie lub ograniczenie ruchomości stawów. Niejednokrotnie to właśnie kinesiotaping wieńczy inne zabiegi fizjoterapeutyczne.

Na co się zdecydować, kiedy wybór zabiegów jest tak duży?

Chcąc precyzyjnie poradzić sobie z dyskomfortem bólowym albo przyspieszyć proces terapeutyczny po wypadku czy chorobie, zdecydowanie warto korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Biorąc pod uwagę ich ilość i różnorodność, najlepiej skonsultować się z terapeutą, który zapoznając się z indywidualną historią pacjenta, dobierze odpowiednią dla niego formę wspierającą proces rehabilitacji.

Damian Cukierda

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 8 Średnia: 3.4]