Przejdź do treści

Woda, igły i prąd, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne okiem specjalisty

zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi fizjoterapeutyczne to sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych, skorygowanie postawy ciała oraz poprawę stanu zdrowia. Polecane są dla osób, które zauważyły spadek formy fizycznej i kondycji ciała, do czego przyczynia się siedzący tryb życia i przebyte kontuzje. Jak poprawić swoją wydolność fizyczną i zapomnieć o bólu kręgosłupa?

Czym są zabiegi fizjoterapeutyczne?

Fizjoterapia jest jedną z dziedzin nauk medycznych, która w ramach rehabilitacji i różnych zabiegów skutecznie pomaga eliminować ból, a także zachować prawidłowy stan zdrowia. Ponadto wzmacnia mięśnie, zwiększa zakres ruchomości w stawach, koryguje postawę oraz korzystnie wpływa na poprawę równowagi czy uregulowanie napięcia mięśniowego i nerwowego. Pomagają w tym również odpowiednio dobrane formy wspomagające, takie jak zabiegi fizjoterapeutyczne.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych, czyli z czego chętnie korzystają pacjenci?

Zdecydowanym liderem wśród zabiegów fizjoterapeutycznych jest terapia manualna. Cechuje ją wysoka skuteczność w zmniejszaniu dolegliwości bólowych. O tym, jak przebiega i na kiedy warto się na nią zdecydować, można przeczytać w artykule na naszym blogu.

Równie popularną formą wspierania pacjentów w powrocie do sprawności jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Jej podstawą są wszelkiego rodzaju ćwiczenia – w odciążeniu, bierne, rozciągające, a także rolowanie, trening medyczny i ćwiczenia z przyrządami. Gumy oporowe, taśmy, odważniki, piłki czy berety równoważne są częstymi towarzyszami na sali treningowej. Kinezyterapia, oczywiście pod okiem specjalisty, jest bezpieczna dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia.

Dla osób szukających bezbolesnej i krótkiej sesji terapeutycznej, idealnym rozwiązaniem będzie fizykoterapia, którą najczęściej traktuje się jako uzupełnienie procesu rehabilitacji. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponieważ oddziałuje na trudno dostępne tkanki. Podczas zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystuje się zjawiska biofizyczne, takie jak ultradźwięki, prąd elektryczny, fale elektromagnetyczne i uderzeniowe, światło, pole magnetyczne, a także niską lub wysoką temperaturę.

Kontuzjowani miłośnicy pływania korzystać mogą zaś z hydroterapii, czyli zabiegu wodolecznictwa. Przybiera on różne formy – kąpieli, seansów saunowych, okładów, kompresów, a także hydromasaży. W zależności od potrzeby, stosować można zmienną temperaturę wody, która niweluje stany zapalne, przewlekłe i obrzęki. Dodatkowo, hydroterapia odpręża i relaksuje całe ciało.

kinesiotaping- zabieg fizjoterapeutyczny
Kinesiotaping jest często zwieńczeniem innych zabiegów fizjoterapeutycznych.

Narzędzia stosowane podczas zabiegów fizjoterapeutycznych

Do zabiegów fizjoterapeutycznych, poza tradycyjnymi przyrządami znanymi z sali treningowej, wykorzystywać można igły, taśmy podtrzymujące i pinokaty. Dzięki nim dotarcie do najgłębszych tkanek jest prostsze, a leczenie przypadłości wynikających z upośledzonej pracy nerwów – skuteczniejsze. W związku z tym, coraz większym uznaniem pacjentów cieszy się igłoterapia, której celem jest rozluźnianie mięśni w punktach spustowych.

Aby przywrócić prawidłowe napięcie w obrębie powierzchownych i głębokich warstw mięśni oraz tkanki łącznej, najlepiej skorzystać z terapii narzędziowej. Przy pomocy stalowych płytek wygiętych najczęściej w literę „S” – pinokatów, terapeuta poprzez nacisk neutralizuje dolegliwości bólowe. Dzięki temu pacjent odzyskuje płynność ruchów, przywraca prawidłowy ślizg pomiędzy tkankami oraz poprawne napięcie mięśniowo-powięziowe.

Ostatnią, najbardziej rozpoznawalną metodą fizjoterapeutyczną, która pomaga w stymulacji osłabionych mięśni i podtrzymywaniu efektów terapii jest kinesiotaping. Oklejanie rozciągliwymi taśmami wybranych partii ciała świetnie odciąża mięśnie, redukuje zapalenia i obrzęki, a także zwiększa lub ogranicza ruchomość stawów, w zależności od potrzeby. Niejednokrotnie to właśnie kinesiotaping wieńczy inne zabiegi fizjoterapeutyczne.

Zabiegi fizjoterapeutyczne polecane dla osób starszych

Istnieje wiele zabiegów fizjoterapeutycznych, które są bezpieczne dla osób starszych i mogą być stosowane nawet w przypadku przewlekłych chorób. Rehabilitacja w podeszłym wieku ma pozytywny wpływ na stan psychiczny oraz codzienne funkcjonowanie, ze względu na zmniejszanie bólu, wspomaganie pracy narządów zewnętrznych i redukowanie bólu. Zabiegi fizjoterapeutyczne dla osób starszych to:

  • Krioterapia to leczenie wykorzystujące naturalną reakcję organizmu na kontakt z bardzo niską temperaturą, zabieg działa przeciwzapalnie i przeciwbólowe oraz redukuje napięcie mięśniowe.
  • Magnetoterapia to metoda polegająca na podawaniu impulsów magnetycznych w trzech zakresach natężenia oraz częstotliwości. Ten zabieg fizjoterapeutyczny ma korzystny wpływ na powstawanie zrostów kostnych, regenerację tkanek miękkich oraz zmniejszanie opuchlizny.
  • Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami to technika leczenia wykorzystująca fale ultradźwiękowe o wysokich częstotliwościach. Zabieg wykazuje właściwości przeciwbólowe i rozluźniające, przyspiesza gojenie ran i redukuje stany zapalne.
  • Prądy interferencyjne to rehabilitacja z zastosowaniem prądów o średniej częstotliwości, które przyspieszają wchłanianie obrzęków, poprawiają krążenie krwi oraz zmniejszają dolegliwości bólowe.
  • Elektrostymulacja to zabieg z zastosowaniem prądu impulsowego, który pobudza nerwy oraz mięśnie, dzięki czemu następuje poprawa sprawności i spadek obwodu tkanki tłuszczowej. Elektrostymulacja jednocześnie ujędrnia ciało, wspomaga przemianę materii oraz krążenie krwi.
  • Jonoforeza to przyspieszanie przyswajalności preparatu leczniczego za pomocą prądu stałego, lekarstwo może być podane poprzez skórę, błonę śluzową, szkliwo lub zębinę. Zabieg pomaga na bóle mięśniowe, nerwobóle oraz stany zapalne w obrębie mięśni lub stawów.
  • Galwanizacja to jeden z zabiegów fizjoterapeutycznych wykorzystujących prąd stały, wykazuje właściwości regenerujące, przeciwbólowe i przeciwzapalne, wspomaga gojenie ran i krwiaków, redukuje stany przeciążeniowe mięśni, zmniejsza częstotliwość migren, a nawet łagodzi zmiany skórne w przebiegu trądziku różowatego.

Wybór odpowiedniego zabiegu fizjoterapeutycznego w podeszłym wieku najlepiej rozpocząć od konsultacji medycznej w celu określenia, jakie techniki będą najbardziej pomocne i czy ich zastosowanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, biorąc pod uwagę obecny stan zdrowia oraz przyjmowane leki.

Na co się zdecydować, kiedy wybór zabiegów jest tak duży?

Chcąc precyzyjnie poradzić sobie z dyskomfortem bólowym albo przyspieszyć proces terapeutyczny po wypadku czy chorobie, zdecydowanie warto korzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. Biorąc pod uwagę ich ilość i różnorodność, najlepiej skonsultować się z terapeutą, który zapoznając się z indywidualną historią pacjenta, dobierze odpowiednią dla niego formę wspierającą proces rehabilitacji.

Damian Cukierda

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 21 Średnia: 3.4]