Trening w wodzie staje się coraz popularniejszy i dedykowany osobom w różnym wieku, organizowane są zajęcia dla najmłodszych, treningi aqua fitness dla kobiet czy gimnastyka odpowiednia dla seniorów. Okazuje się, że trening w wodzie ma korzystny wpływ zarówno na stan zdrowia, jak i wygląd sylwetki. Jakie efekty przynoszą ćwiczenia w basenie?
Trening w wodzie – korzyści
1. Szeroki wybór ćwiczeń
Szeroki wybór zajęć ruchowych odbywających się w środowisku wodnym pozwala wybrać aktywność fizyczną, która spełnia indywidualne oczekiwania. Nawet osoby nieposiadające doświadczenia mogą bez obaw korzystać z zalet treningu w wodzie, rozwija on zdolności motoryczne całego organizmu, wzmacnia mięśnie i pomaga korygować postawę ciała.
2. Nie obciąża kręgosłupa
Ćwiczenia w wodzie mogą być dobrą alternatywą dla osób po kontuzjach czy wypadkach – nie obciążają kręgosłupa i stawów, a wzmacniają równomiernie większość grup mięśniowych. Siła wyporu niweluje grawitację, przez co ból występujący dotychczas podczas zwykłej gimnastyki, w basenie może być nieodczuwalny. Woda jest 800 razy gęstsza od powietrza, a ćwiczenia w niej wymagają jednoczesnej i wzmożonej pracy wielu mięśni, co skutkuje szybkim spalaniem kalorii.
3. Spalanie kalorii w wodzie
Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Podczas godziny swobodnego pływania można spalić około 500 kalorii, czyli równowartość lekkiego obiadu. Systematyczne ćwiczenia w wodzie, która zawsze ma niższą temperaturę od ludzkiego ciała, bardzo dobrze hartują organizm. Jednoczesne poruszanie nogami i rękami podczas różnych ćwiczeń wzmacnia naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, poprawia krążenie krwi i przyspiesza metabolizm.
4. Uatrakcyjnienie treningu
Trening w wodzie wpływa pozytywnie również na układ nerwowy, mięśnie oddechowe oraz wzrost pojemności płuc. Warto wiedzieć, że ćwiczenia tego rodzaju działają bardzo relaksująco i rozluźniają napięcia mięśniowe. Po intensywnym treningu w środowisku wodnym można czuć się o wiele lepiej niż przed nim. Zajęcia na basenie uatrakcyjniają standardowe aktywności sportowe i mogą być wykonywane przez osoby w różnym wieku, również przez seniorów.
Dla kogo odpowiednie są ćwiczenia w wodzie?
Trening w wodzie może być regularną aktywnością fizyczną zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W basenie można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, wymagających mniejszej lub większej kondycji organizmu. Część osób wybiera pływanie czy kickboxing w wodzie, inni natomiast wolą zorganizowane zajęcia aqua fitness lub relaksującą jogę.
Trening w wodzie ma korzystny wpływ na samopoczucie, zdrowie i sylwetkę bez względu na wiek, przebyte choroby czy posiadane ograniczenia fizyczne. Wystarczy dostosować rodzaj wykonywanych ćwiczeń do indywidualnych możliwości i preferencji. Na aktywność tego rodzaju mogą zdecydować się również osoby zmagające się z osteoporozą, artretyzmem, chorobą wieńcową, przewlekłymi bólami kręgosłupa czy zwyrodnieniami stawów.
Regularny ruch w wodzie przyspiesza powrót do formy po operacjach, a nawet udarze mózgu. Jest korzystnym środowiskiem dla osób otyłych, które muszą rezygnować z wielu form treningu ze względu na obciążenia stawów. Sprzyja również seniorom, dzieciom, a nawet kobietom w ciąży, aktywność w wodzie zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze przez przyszłą mamę, jak i dziecko.
Trening w wodzie – przeciwwskazania
Trening w wodzie nie jest zalecany jedynie w niektórych przypadkach, takich jak problemy z układem sercowo-naczyniowym (na przykład zaburzenia rytmu serca) oraz oddechowym, zakażenia skóry i rany otwarte. Ćwiczenia w środowisku wodnym mogą nie być odpowiednie również dla osób, które panicznie boją się wody lub mają bardzo niską odporność organizmu.
Trening w wodzie nie jest wskazany także w przypadku alergii na chlor, niekontrolowanych napadów padaczkowych oraz przewlekłych stanów zapalnych ucha. Wdrożenie nowego rodzaju aktywności fizycznej pomimo przewlekłych chorób warto każdorazowo omówić z lekarzem, by nie wpłynąć negatywnie na proces leczenia ani nie pogorszyć obecnego stanu zdrowia.