Przejdź do treści

Kiedy i jak wrócić do sportu po kontuzji i urazie?

  • Trening
powrót do aktywności fizycznej po urazie

Powrót do aktywności po kontuzji nie jest łatwy, ponieważ większości urazom towarzyszy obrzęk oraz ból. Uprawiając sport zarówno na poziomie zawodowym, jak i rekreacyjnym prędzej czy później należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Są one nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej. Bardzo często wymagają kilku tygodni lub miesięcy rekonwalescencji. Sprawdź, jak wrócić do formy po kontuzji!

Powrót do aktywności fizycznej po urazie

Urazy sportowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Przykładem urazu pierwotnego jest złamanie nogi w trakcie zderzenia z przeciwnikiem. Takich sytuacji na boisku nie jesteśmy w stanie przewidzieć i nie mamy na nie żadnego wpływu. Uraz wtórny to taki, który pojawia się w wyniku przeciążenia tkanek i nie jest adekwatny do działającej siły, np. skręcenie stawu skokowego w trakcie biegu po linii prostej bez kontaktu z innym graczem.

Na kontuzje o podłożu wtórnym możemy mieć wpływ, między innymi poprzez odpowiednio dobrane obciążenie treningowe, regularną odnowę biologiczną czy zdrowe odżywianie. Musimy zdawać sobie sprawę, że niezależnie od przyczyny, każdy uraz nieodwracalnie wpływa na strukturę tkanek miękkich, co prowadzi do ich przebudowy. Raz uszkodzona tkanka niestety nie będzie tak samo wytrzymała jak wcześniej, co zwiększa ryzyko ponownych kontuzji, a bezpieczny powrót po kontuzji do sportu wymaga czasu i cierpliwości.

powrót do sportu po kontuzji

Co zrobić gdy dojdzie do kontuzji?

Kiedy wrócić do sportu po kontuzji?

Przedwczesny powrót do aktywności po kontuzji może doprowadzić do odnowienia lub pogłębienia urazu. Nie należy sugerować się wyłącznie brakiem odczuwanych dolegliwości bólowych, ponieważ podstawowe gojenie tkanki miękkiej zajmuje zwykle 4-6 tygodni, złamanie kości wymaga około 4 miesięcy odpoczynku, a powrót do zdrowia po uszkodzeniu więzadeł i ścięgien może trwać nawet 1-2 lata.

W procesie powrotu do zdrowia niezwykle istotna jest rehabilitacja, którą należy zacząć możliwie jak najwcześniej. W przypadku konieczności wykonania operacji zalecana jest rehabilitacja przedoperacyjna, a następnie pooperacyjna połączona z ćwiczeniami wzmacniającymi. Wczesna fizjoterapia zmniejsza ryzyko pojawienia się kompensacji w obrębie kontuzjowanej kończyny i przyspiesza moment powrotu do aktywności po kontuzji.

Moment na bezpieczny powrót do sportu po kontuzji jest sprawą indywidualną, zależną od konkretnego urazu i dotychczasowego trybu życia. Decyzję powinien podjąć lekarz przy współpracy z fizjoterapeutą na podstawie obecnego stanu zdrowia, wyników oraz przebytego treningu rehabilitacyjnego oraz kolejnych wizyt kontrolnych.

Bezpieczny powrót do aktywności po kontuzji

Po uzyskaniu zgody od lekarza i fizjoterapeuty na powrót do sportu należy dowiedzieć się, w jaki sposób zacząć więcej się ruszać, by nie narazić się na dodatkowe problemy zdrowotne. Brak lub niewielki ból nie jest wyznacznikiem, że uraz został wyleczony i powrót do dawnego trybu życia nie spowoduje pogorszenia obecnego stanu. Powrót do aktywności po kontuzji wymaga czasu i cierpliwości, ilość ćwiczeń, powtórzeń, przebytego dystansu czy stosowanego obciążenia należy dozować stopniowo, zwracając uwagę na odczuwane dolegliwości.

Im dłuższa była przerwa w treningach, tym krócej powinny trwać pierwsze ćwiczenia. Podczas aktywności warto sprawdzić czy kontuzja nie spowodowała zmiany wzorca ruchowego i nie wymaga ponownego wypracowania prawidłowej techniki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ organizm po kontuzji jest szczególnie osłabiony i podatny na kolejny uraz.

Powrót do aktywności to nie tylko większa ilość ruchu w ciągu dnia, ale również zadbanie o odpowiednią liczbę godzin snu, nawodnienie i dietę. Nie wolno zapominać także o rozgrzewce przed treningiem, rozciąganiu i rolowaniu. Plan powrotu do sportu po kontuzji powinien być stale monitorowany przez fizjoterapeutę, który pomoże przywrócić dawną sprawność ciała. Aby wzmocnić efekty fizjoterapii można tez wykonywać proste ćwiczenia w domu po konsultacji ze specjalistą.

Powrót do sportu po kontuzji – podsumowanie

Najistotniejsze w leczeniu kontuzji jest przede wszystkim postawienie trafnej diagnozy oraz jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji. To dobry kierunek i wskazówka do tego jak powrócić do sportu po kontuzji.

Przed powrotem do aktywności fizycznej po urazie pamiętajmy o kilku najważniejszych aspektach rehabilitacji: w pierwszej kolejności przywróćmy kończynie pełny zakres ruchomości, popracujmy nad jej stabilizacją (bardzo ważne ćwiczenia równoważne) oraz poprawmy wytrzymałość i siłę uszkodzonej okolicy.

Plan rekonwalescencji oraz powrotu do sportu powinien być stale monitorowany przez fizjoterapeutę, współpracującego z lekarzem.

Barbara Koperska-Kubis

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 6 Średnia: 4.5]