Przejdź do treści

Pinoterapia jako jedna z metod narzędziowych w fizjoterapii

pinoterapia co to jest

Pinoterapia należy to terapii odruchowych i jest jednym z elementów medycyny manualnej w koncepcji pięciu układów regulacyjnych (FRSc), stworzonej przez dr Radosława Składowskiego.

Według założeń medycyny manualnej nasz organizm ma zdolność do samoistnego dążenia do homeostazy, czyli równowagi. Odbywa się to dzięki sprawnemu przesyłaniu informacji poprzez odruchy somatyczne, wegetatywne oraz procesy biochemiczne i biofizyczne. Zdarza się, że z różnych przyczyn (np. przewlekłego stresu, przeciążeń lub urazów) dochodzi do zaburzeń w obrębie tych procesów, a co za tym idzie, do problemów z osiągnięciem równowagi przez organizm. Co warto wiedzieć o pinoterapii i kto powinien skorzystać z leczenia tą metodą?

Na czym polega pinoterapia?

Pinoterapia (pinopresura) to terapia odruchowa, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu.

Podczas kwalifikacji pacjenta do terapii przypisuje się go do jednej z pięciu grup: wody, ognia, ziemi, powietrza lub eteru. Przy czym nazewnictwo odwołujące się do żywiołów ma jedynie charakter ułatwiający zapamiętanie poszczególnych grup i nie jest związane z medycyną alternatywną. Na kwalifikację ma wpływ indywidualna reakcja na dolegliwości bólowe, a także typ budowy ciała (tkankowy i anatomiczny). To właśnie na tej podstawie możliwe jest dobranie najlepszego rodzaju pinoterapii, a tym samym uzyskanie wysokiej skuteczności leczenia.

Techniki stosowane w pinoterapii to: mobilizacje stawów, suche igłowanie, terapia mięśniowo-powięziowa oraz manipulacje krótkodźwigniowe, choć największą popularnością cieszy się pinowanie.

Jest to metoda z zastosowaniem specjalnych mosiężnych narzędzi – pinów i katów. Piny przypominają nieco gwoździe, są ostre z jednej strony i spłaszczone z drugiej. Natomiast katy (określane również mianem pinokatów) to przyrządy przypominające tępo zakończone noże.

Pinoterapia
pinoterapia narzedzie

Źródło zdjęć: www.acusmed.pl

Podczas pinowania korzysta się z techniki KAT (kierunkowa adaptacja tkankowa), AUT (adaptacja uciskowo-trąca), TASK (tarcie skierowane) czy zwieranie (uciskanie odpowiednich punktów tępo zakończonymi pinami).

Wskazania do zabiegu pinoterapii

Leczenie pinoterapią, czyli metodą narzędziową, dedykowane jest pacjentom w przypadku wielu różnych schorzeń, dotyczących układu nerwowego, kostnego i mięśniowo-szkieletowego. Wśród wskazań wymienia się ból kręgosłupa (szyjnego, piersiowego i lędźwiowego), wady postawy, ograniczenia w zakresie ruchomości stawów, bóle przeciążeniowe oraz mięśniowo-powięziowe.

Terapia zalecana jest również w przypadku częstych bólów głowy (w tym migreny), neuropatii, zaburzeń naczyniowo-ruchowych, stanów pourazowych i pooperacyjnych, a nawet zaburzeń nerwicowych i problemów natury psychosomatycznej.

Z zalet pinoterapii powinny skorzystać osoby po przebytym udarze niedokrwiennym lub cięciu cesarskim, a także pacjenci zmagający się ze stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Parkinsona lub zespołem nadkłycia przyśrodkowego kości ramiennej (tzw. łokieć golfisty).

Przeciwwskazania do pinoterapii

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do pinoterapii jest ciąża oraz nowotwór (o dopuszczeniu do terapii decyduje lekarz znający zasady działania metody), a także aktywne problemy skórne uniemożliwiające pracę narzędziową, mechaniczne uszkodzenia naskórka grożące zakażeniem oraz niestabilne złamania unieruchomione tylko opatrunkiem gipsowym, nie powinny korzystać z pinoterapii..

Pinoterapia nie jest zalecana również dla osób, które niedawno przebyły zawał serca, mają padaczkę lub skazę naczyniową. Z rozpoczęciem pinopresury należy zaczekać także w przypadku aktywnej infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym oraz ostrych zakażeń tkanek narządu ruchu (w tym borelioza i chlamydioza) – w okresach przewlekłych jest to natomiast wskazanie do podjęcia leczenia.

Terapia może nie być odpowiednia również dla osób bardzo wrażliwych, które źle znoszą silniejszy ból, a także dla dzieci i seniorów.

Efekty pinowania

Pinoterapia ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka zarówno na jego sferę fizyczną, jak i psychiczną. Jest niezwykle skuteczna w redukowaniu napięcia mięśniowego, również występującego na skutek czynników stresowych.

Dodatkowo wspomaga metabolizm, krążenie krwi i cyrkulację chłonki, a także niweluje opuchliznę. Przynosi długotrwałą ulgę w bólu, zmniejsza częstotliwość występowania migreny, poprawia ruchomość stawów i zmniejsza widoczność blizn.

Pinopresura ma również korzystny wpływ na układ pokarmowy i oddechowy, wśród efektów terapii wymienia się zmniejszanie zakwaszenia organizmu i wspomaganie trawienia.

Co ważne, pinoterapia może być wykonywana jedynie przez certyfikowanych instruktorów, którzy zdobyli wiedzę na temat anatomii i funkcjonowania organizmu.

Barbara Koperska-Kubis

Chcesz skorzystać z pinoterapii?

Nasi fizjoterapeuci czekają na Ciebie w Centrum Rehabilitacji w Krakowie.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 48 Średnia: 4]