Przejdź do treści

Platforma dynamometryczna (Gamma) – Jak wykorzystujemy ją w Centrum Rehabilitacji?

platforma dynamomentryczna gamma

Platforma dynamometryczna to urządzenie, które pozwala na ocenę stabilności i balansu ciała oraz pomiar dynamicznego i statycznego obciążenia. Umożliwia również przeprowadzenie treningu kontroli równowagi oraz treningu stabilizacyjnego. Może być stosowana u pacjentów z zaburzeniami równowagi o podłożu neurologicznym oraz ortopedycznym.

Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu posiada nowoczesną platformę dynamometryczną Gamma, która umożliwia poszerzoną diagnostykę zaburzeń stabilizacji oraz różnorodny trening.

Diagnostyka na platformie dynamograficznej

Wartością diagnostyczną jest wynik w postaci wykresu obrazującego rozkład centrum nacisku na podłoże, który otrzymujemy w czasie rzeczywistym. Na jego podstawie fizjoterapeuta ocenia aktualny problem i na bieżąco może wprowadzać zmiany w treningu, w zależności od potrzeb pacjenta.

Platforma Gamma składa się z dwupłytowego podestu oraz monitora, na którym prezentowana jest wspomniana informacja, na przykład o przemieszczeniu środka nacisku stóp. Oprócz procesu diagnostycznego, wynik ten jest istotny również podczas ćwiczeń, kiedy to pacjent otrzymuję bieżącą informację zwrotną (biofeedback) na temat wykonywanego ćwiczenia. Dzięki temu możliwa jest korekcja rozmieszczenia ciężaru ciała, uaktywnienie jego słabszej strony oraz stabilizacja miednicy.

Zastosowanie platformy Gamma w rehabilitacji

Nie sposób nie wspomnieć o atrakcyjności tego rodzaju treningu. Może on bowiem przyjmować formę gier, w których pacjent poprzez wychylenia lub utrzymywanie pozycji ciała może kontrolować przebieg gry, na przykład sterując samolotem czy pokonując napotykane przeszkody.

Z tego powodu platforma ta z powodzeniem sprawdza się w naszym Centrum u dzieci, a także może być urozmaiceniem aktywności seniora.

Jest to również element reedukacji chodu i prawidłowej dystrybucji obciążenia w osi pionowej u osób, które poruszają się o protezie, zarówno w początkowym okresie, jak i w późniejszych etapach treningu.

Karolina Czarnynoga

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]
Tagi: