Przejdź do treści

Przygotowanie do wizyty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być wydarzeniem, które budzi wątpliwości. Zastanawiasz się pewnie nad odpowiednim strojem lub przebiegiem terapii. Aby jak najbardziej ułatwić ten proces przygotowaliśmy poniżej listę rzeczy, o których należy pamiętać przed spotkaniem.

Warto również sprawdzić, jakie zabiegi rehabilitacyjne mogą okazać się dla nas najkorzystniejsze, choć fizjoterapeuta z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiednią terapię,

Rejestracja na wizytę

Na wizytę należy się uprzednio zarejestrować:

W procesie rejestracji ustalony zostanie dzień i godzina wizyty oraz terapeuta prowadzący. Na pierwsze spotkanie prosimy o przybycie 15 minut wcześniej, aby móc przygotować się do wizyty (przebrać/lub zostawić rzeczy w szatni).

W przypadku gdy nie możesz przyjść na umówione spotkanie, prosimy o jak najszybszą informację – dzięki temu, ktoś inny będzie mógł skorzystać z wizyty w tym terminie.

Strój na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty

Terapeuta patrzy na pacjenta całościowo, prosi zatem czasem o ściągnięcie koszulki lub spodni w celu ogólnej oceny. Jak się przygotować do fizjoterapii? – Twój strój powinien być wygodny i komfortowy, abyś nie czuł się skrępowany.

Możesz, ale nie musisz przynosić dodatkowo butów na przebranie (w dalszym etapie rehabilitacji – podczas ćwiczeń, fizjoterapeuta poinformuje Cię o konieczności zabrania ze sobą obuwia sportowego).

Fizjoterapeuta poprosi o dokumentację z dotychczasowego leczenia. Jeśli posiadasz odpowiednie badania diagnostyczne (RTG, USG, MRI), wypis ze szpitala lub inne ważne dokumenty – weź je ze sobą na pierwszą wizytę.

Pierwsza wizyta ma za zadanie, jak najlepiej zdiagnozować problem pacjenta i zaplanować dalszy proces postępowania leczniczego. Niektóre pytania mogą Ci się wydawać trudne lub zbyt dociekliwe (np. pytania związane z wypróżnianiem, miesiączkowaniem, obciążeniem psychicznym) – pamiętaj jednak, że im więcej terapeuta o Tobie wie – tym dokładniej może zaplanować terapię.

Terapia

Już podczas pierwszej wizyty zostaniesz poddany pewnym zabiegom manualnym. Terapeuta będzie dotykał różnych obszarów Twojego ciała, z różnym natężeniem.

Postaraj się informować terapeutę, jak się czujesz podczas terapii. Czy któreś miejsce jest wyjątkowo bolesne? Czy odczuwasz dyskomfort w danej pozycji? Czy jest coś co Cię niepokoi?

Terapia jest współpracą fizjoterapeuty oraz pacjenta. Oboje muszą wykazać zaangażowanie w ten proces. Już po pierwszej wizycie terapeuta pokaże Ci Twoje zadanie domowe.

Co po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty?

Pamiętaj, aby wysłuchać terapeutę o możliwych odczuciach, które mogą pojawić się dzień lub tego samego dnia po terapii. Ciało bardzo indywidualnie reaguje na wszelkie ingerencje. Po wizycie fizjoterapeuta ustala także czas, w którym powinno odbyć się kolejne spotkanie.

Jest też możliwość, że Twój problem będzie wymagał zaaplikowania większej ilość ćwiczeń, niż zabiegów manualnych. O wszystkim zostaniesz poinformowany na końcu pierwszej wizyty.

Pytaj!

Jeśli coś wydaje Ci się niejasne, masz wątpliwości – pytaj! Wszyscy pracownicy naszego Centrum Rehabilitacji są tutaj, aby Ci pomóc i z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania.