Wrastające paznokcie to uciążliwy i nieestetyczny problem, który w dodatku przysparza bólu i powoduje stan zapalny. Zdeformowana płytka paznokcia wbija się w skórę, powodując przerwanie naskórka i powstawanie ran.
Problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet niezależnie od wieku. Zwykle obejmuje paznokcie u stóp, ale może pojawiać się także na palcach u rąk.
Nieestetyczny wygląd wrastających paznokci nie jest jedynym problemem związanym z tym schorzeniem. W wielu przypadkach, zmieniony chorobowo palec może utrudniać chodzenie i wywoływać ból podczas noszenia ciasnego obuwia. Kto najczęściej doświadcza tego zjawiska i jakie metody są skuteczne w jego zwalczaniu? Oto krótki poradnik jak wyleczyć wrastające paznokcie.
Czym jest wrastający paznokieć?
Wrastający paznokieć to schorzenie, które charakteryzuje wrastanie bocznej krawędzi zdeformowanej płytki paznokcia w otaczające tkanki miękkie. Przypadłość zwykle dotyka paznokci u stóp, zwłaszcza największego palca (palucha), posiadającego najtwardszy paznokieć, który bez problemu przerywa ciągłość naskórka. Rzadziej rozpoznawane jest wrastanie paznokci u dłoni, choć oczywiście też może się zdarzyć.
Schorzenie występuje u około 15-20 proc. populacji, głównie wśród osób między 15. a 40. rokiem życia. U większości wrastające paznokcie nawracają lub ich wyleczenie zajmuje dużo czasu.
Wrastające paznokcie – przyczyny
Wrastające paznokcie to schorzenie, które może pojawić się z naprawdę błahych przyczyn lub drobnego zaniedbania. Wystarczy skaleczenie w trakcie usuwania skórek lub czyszczenia przestrzeni pod paznokciami, zbyt krótkie obcinanie paznokci lub nadmierne wycinanie ich boków. Nie bez znaczenia jest również noszenie zbyt małego obuwia, butów o szpiczastym czubku lub na wysokim obcasie.
Wśród przyczyn wrastających paznokci wymienia się także przytrzaśnięcie lub uraz stopy, grzybicę, deformacje stóp, halluksy, paznokcie rurkowate, palce młotkowate czy dużą szerokość płytki paznokcia. Bardzo często schorzenie ujawnia się na skutek uwarunkowań genetycznych, wzrostu masy ciała, zmiany biomechaniki chodu, płaskostopia czy wad postawy. Osoby szczególnie narażone na wrastające paznokcie to piłkarze, biegacze i tancerze (w szczególności trenujące balet), a także cukrzycy.
Objawy wrastania paznokci
Schorzenie polega na zdeformowaniu płytki paznokcia, która nienaturalnie się rozrasta i zagłębia w otaczające tkanki miękkie (tzw. wał paznokciowy), co traktowane jest przez organizm jak obecność ciała obcego. Natychmiast pojawia się miejscowy stan zapalny i ból, który staje się mocniejszy na skutek ucisku. Niedługo później zauważalny jest przerost ziarniny, czyli żywoczerwonej tkanki z tendencją do krwawienia, określanej mianem dzikiego mięsa.
Paznokcie stale rosną, więc pacjent zaczyna odczuwać coraz większy dyskomfort, ma problem z zakładaniem skarpetek i obuwia, a także trudności z chodzeniem. Obcięcie wrastającego paznokcia staje się wręcz niemożliwe, ponieważ wywołuje bardzo silny ból. Dookoła widoczne jest zaczerwienie oraz obrzęk, niekiedy pojawia się także wysięk surowiczy lub ropowiczy. U niektórych pacjentów dochodzi również do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego, co znacznie utrudnia proces gojenia.
Metody leczenia wrastających paznokci
Choć wrastające paznokcie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, na szczęście istnieją też metody leczenia tego schorzenia. Mniej lub bardziej inwazyjne sposoby mogą pomóc uporać się z tym bolesnym problemem. Do najbardziej popularnych działań należą m.in.:
Terapia przy użyciu klamr – orteza korekcyjna
Klamry na wrastające paznokcie mają za zadanie zmienić kierunek wzrostu płytki i jej kształt. Element ten zakłada się w taki sposób, aby unieść boczne krawędzie paznokcia. Tego rodzaju terapia może być dość czasochłonna (6-12 miesięcy), jednak efekty bywają naprawdę zadowalające. Używane w podologii ortezy to między innymi klamry z haczykami lub klamry przyklejane, mogą być wykonane z plastiku, metalu lub innego tworzywa
Laseroterapia
W przypadku wrastających paznokci można zastosować także laseroterapię. Zabieg polega na usuwaniu elementów płytki paznokcia, wału paznokciowego i macierzy, lub też powstałej w obrębie palca ziarniny, za pomocą światła lasera. Zaletą tej techniki jest niewątpliwie duża precyzja i niemal natychmiastowe efekty.
Chirurgiczne leczenie wrastających paznokci
Chirurgiczna interwencja w przypadku wrastających paznokci stosowana jest, gdy mniej inwazyjne zabiegi nie przynoszą efektów. W takim przypadku wrastającą płytkę i powstałą wokół niej ziarninę usuwa się chirurgicznie stosując znieczulenie miejscowe lub ogólne.
Ważne: W wielu przypadkach lekarz zaleca także stosowanie farmakoterapii takiej jak antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu.
Wizyta u podologa z problemem wrastających paznokci
Podolog może z pewnością zdiagnozować stopień zaawansowania problemu i określić najlepszą metodą leczenia. Lekarz często używa wspomnianej klamry ortonyksyjnej, która wspomaga prawidłowy wzrost paznokcia i zachowanie odpowiedniego kształtu płytki. Specjalista może także zalecić tzw. plastykę wałów okołopaznokciowych.
Im szybciej schorzenie jest zauważone, zdiagnozowane i leczone, tym szybciej pacjent się z nim upora. Z tego powodu po zauważeniu niepokojących objawów, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u podologa. Może to zapobiec powstawaniu bardziej bolesnych i destrukcyjnych zmian wokół płytki paznokcia.