Znowu w Biegu » Podologia » Wrastające paznokcie – jak rozpoznać i leczyć?

Wrastające paznokcie – jak rozpoznać i leczyć?

wrastające paznokcie - co robić?

Wrastający paznokieć to uciążliwy i nieestetyczny problem, który w dodatku przysparza bólu i powoduje stan zapalny. Zdeformowana płytka paznokcia wbija się w skórę, powodując przerwanie naskórka i powstawanie ran. Problem ten dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet niezależnie od wieku. I choć wrastające paznokcie to zjawisko dotyczące głównie paznokci u stóp, może pojawiać się także na palcach rąk.

Nieestetyczny wygląd wrastającego paznokcia nie jest jedynym problemem związanym z doświadczaniem tego schorzenia. W wielu przypadkach bowiem, zmieniony chorobowo palec może nawet powodować trudności w poruszaniu się. Kto najczęściej doświadcza tego zjawiska i jakie metody są skuteczne w jego zwalczaniu? Oto krótki poradnik.

Wrastające paznokcie – objawy

Wrastający paznokieć to zdeformowana płytka paznokcia, która rozrasta się do nienaturalnych kształtów i przerywa ciągłość naskórka wokół paznokcia. Powstałe w wyniku tego procesu rany, powodują dyskomfort, ból oraz utrudniają chodzenie. Płytka wrastająca wbija się najczęściej w boczne tkanki otaczające paznokieć, czyli tzw. wał paznokciowy.

Efektem jest zaczerwieniony naskórek, opuchlizna oraz stan zapalny. W bardziej ekstremalnych i zaawansowanych etapach powstają bolesne i krwawiące rany oraz tzw. wysięk surowiczy lub ropowiczy. W przypadku tego stanu chorobowego, często dochodzi także do powstania ziarniny, czyli tkanki ułatwiającej gojenie powstałych uszkodzeń.

Wrastający paznokieć – kto najczęściej ma ten problem?

Problem wrastających paznokci bardzo często dotyka ludzi z cukrzycą. Inne czynniki sprzyjające wystąpieniu tego schorzenia to m.in.:

 • znaczny wzrost masy ciała,
 • używanie niewygodnego i zbyt małego obuwia,
 • duża aktywność fizyczna (bieganie, taniec itd.),
 • noszenie ciasnych butów na obcasie,
 • osoby z nadpotliwością stóp,
 • osoby niewłaściwie obcinające paznokcie.
wrastające paznokcie - ważna jest higiena stóp
Aby zapobiegać wrastaniu paznokci należy zadbać o właściwą higienę stóp i wygodne obuwie.

Wrastające paznokcie – sposoby leczenia i rodzaje zabiegów

Choć wrastające paznokcie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, na szczęście istnieją też metody leczenia tego schorzenia. Mniej lub bardziej inwazyjne sposoby mogą pomóc uporać się z tym bolesnym zjawiskiem. Do najbardziej popularnych działań należą m.in.:

Terapia przy użyciu klamr – orteza korekcyjna

Klamry zakładane na wrastające paznokcie, mają za zadanie zmienić kierunek wzrostu płytki i jej kształt. Element ten zakłada się tak, aby unieść boczne krawędzie paznokcia. Tego rodzaju terapia może być dość długa (6 -12 miesięcy), jednak efekty przynoszą oczekiwane rezultaty. Rodzaje używanych w podologii klamr to m.in.:

 • klamry z haczykami,
 • klamry przyklejane.

Jeśli chodzi o użyty do produkcji surowiec, istnieją klamry:

 • plastikowe,
 • metalowe,
 • inne.

Laseroterapia

W przypadku wrastających paznokci można zastosować także laseroterapię. W tym przypadku przy użyciu światła lasera usuwane są elementy płytki paznokcia, wału paznokciowego i macierzy lub też powstałej w obrębie palca ziarniny. Części te po prostu odparowują. Zaletą tego zabiegu jest niewątpliwie duża precyzja. 

Chirurgiczne metody

Chirurgiczna interwencja w przypadku wrastających paznokci stosowana jest, gdy mniej inwazyjne zabiegi nie przynoszą efektów. W takim przypadku wrastającą płytkę i powstałą wokół niej ziarninę usuwa się chirurgicznie stosując znieczulenie ogólne. 

Ważne: W wielu przypadkach lekarz zaleca także stosowanie farmakoterapii takiej jak antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu.

Wrastające paznokcie – jak może pomóc podolog?

Podolog może z pewnością zdiagnozować stopień zaawansowania problemu i określić najlepszą metodą leczenia. Lekarz często używa wspomnianej klamry ortonyksyjnej, która wspomaga prawidłowy wzrost paznokcia i zachowanie odpowiedniego kształtu płytki. Specjalista może także zalecić tzw. plastykę wałów okołopaznokciowych.

Im szybciej schorzenie jest zauważone, zdiagnozowane i leczone, tym szybciej pacjent się z nim upora. Z tego powodu po zauważeniu niepokojących objawów, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u podologa. Może to zapobiec powstawaniu bardziej bolesnych i destrukcyjnych zmian wokół płytki paznokcia. 

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 1 Średnia: 5]