Przejdź do treści

Pomarańczowy kwiecień po raz pierwszy w Polsce! Przed nami Miesiąc Świadomości Amputacji

Miesiąc Świadomości Amputacji

Pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Miesiąc Świadomości Amputacji to inicjatywa, która ma to zmieniać – oswajać z tematem, uświadamiać, edukować, ale również integrować i aktywizować. Przed nami pierwsza edycja Pomarańczowego Kwietnia.

Co roku w Polsce wykonywanych jest około 30 tysięcy amputacji kończyn, najczęściej w wyniku chorób. Powodem może być stopa cukrzycowa, niedokrwienie, miażdżyca naczyń czy nowotwory. Amputacje mogą być także wynikiem wypadków w pracy czy zdarzeń komunikacyjnych. Walka o adaptację do nowego życia po utracie kończyny to wyzwanie wymagające wsparcia rehabilitacyjnego, ale także społecznego i emocjonalnego.

Miesiąc Świadomości Amputacji ma charakter niekomercyjny. Inicjatorami akcji są dwie duże fundacje z Krakowa: Fundacja Poland Business Run, organizująca największą charytatywną sztafetę biznesową (beneficjentami są osoby po amputacjach), oraz Fundacja Znowu w Biegu, prowadząca pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji dedykowane osobom po utracie kończyn.

– Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski, chcemy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Akcja jest kolejnym krokiem naszej organizacji na drodze do budowania świadomości w temacie utraty kończyn oraz promowania integracji i aktywizacji społecznej osób po amputacjach – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, która stoi za biegiem charytatywnym, dzięki któremu udało się pomóc już ponad 1000 osób z niepełnosprawnościami, dofinansowując im protezy, wózki, rehabilitacje czy wsparcie psychologiczne. 

W Miesiąc Świadomości Amputacji zostaną zaangażowani parasportowcy, osoby po amputacjach, a także eksperci specjalizujący się w temacie utraty kończyn, w tym dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, doświadczona fizjoterapeutka, którą swoją wiedzę na temat pracy z osobami po amputacjach zdobyła na licznych kursach w kraju i za granicą. Celem całej akcji jest szeroko pojęta edukacja, integracja społeczna, wsparcie rehabilitacyjne oraz promocja zdrowego trybu życia.

– Turnusy, które oferujemy na co dzień w naszym centrum rehabilitacyjnym dedykowane osobom po amputacjach, to nie tylko rehabilitacja medyczna czy np. nauka chodu o protezie, ale także opieka psychologiczna, budowanie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie z nową rzeczywistością. Dlatego w ramach Pomarańczowego Kwietnia zaplanowaliśmy różne bezpłatne aktywności, które edukują, aktywizują i integrują, a także przełamują stereotypy myślenia o życiu po amputacji. Zapraszamy do udziału! – opowiada Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Znowu w Biegu, inicjatorka akcji.

W ramach Miesiąca Świadomości Amputacji zostaną zorganizowane różnorodne wydarzenia i aktywności, a także webinaria tematyczne poświęcone kwestiom psychologicznym i emocjonalnym związanym z procesem adaptacji do życia po amputacji. 

Do akcji może dołączyć każda osoba i każda instytucja, do czego gorąco zachęcamy. Poniżej można pobrać logotyp oraz gotowe szablony grafik i udostępnić na stronie www czy w mediach społecznościowych. Pamiętajcie o hasztagu – #pomarańczowykwiecień 

Plan wydarzeń podczas Miesiąca Świadomości Amputacji

  1. Base Campobóz nauki chodu o protezie (amputacje na poziomie uda), Kraków, 4-7 kwietnia 2024r. REKRUTACJA ZAMKNIĘTA
  2. 8 kwietnia o godz. 18:00 – Webinar Adaptacja po amputacji. Rozmowa z Trenerami Wsparcia Fundacji Poland Business Run: Faustyną Kotłowską oraz Bartłomiejem Krawczykiem. Prowadzenie: Klaudia Kaniewska (@robo_noga) Koordynatorka Działu Wsparcia Fundacji Poland Business Run.
    Link do webinaru: https://fpbr.clickmeeting.com/adaptacja-po-amputacji
  3. 13 kwietnia – Amp Walk Zawoja – integracyjna wycieczka górska. Kontakt: +48 609 915 005
  4. 17 kwietnia – Webinar Osseointegracja, Karolina Siwicka 
  5. 26-28 kwietnia – Amp Girl Power Warszawa – warsztaty dla kobiet po amputacji. Kontakt: +48 609 915 005
  6. 29 kwietnia – Webinar Po amputacji: trening grupowy czy indywidualny?, fizjoterapeuci Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu.

Partnerem akcji jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Patronem medialnym: Medonet, TVP Kraków, niepelnosprawni.pl, Nasze Sprawy, RAMPA, Kraków Pomaga, Lubię Kraków, aktywizuj.pl.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]