Przejdź do treści

Nauka chodzenia w protezie nogi

Jak nauczyć się chodzić w protezie?

Nauka chodzenia w protezie kończyny dolnej nie jest łatwym procesem. Po zabiegu amputacji człowiek adaptuje się do nowej sytuacji. Poruszanie się o protezie nie jest dla organizmu naturalne. Jednak odpowiednio zaplanowany proces rehabilitacji pomoże wrócić do sprawności.

Osoby po amputacji, które czekają na swoje pierwsze zaopatrzenie protetyczne, często zadają sobie pytanie: Jak nauczyć się chodzić w protezie? Do naszego Centrum Rehabilitacji trafiają osoby właśnie z tym pytaniem. Doświadczenie podpowiada nam, że najlepszą odpowiedzią jest cierpliwość.

Rehabilitacja po amputacji to indywidualna terapia dostosowana do potrzeb i możliwości konkretnego pacjenta. U niektórych efekty pracy pojawią się szybciej, u innych trzeba będzie trochę poczekać. Zaufaj swojemu fizjoterapeucie i zaangażuj się w proces, a z czasem nauczysz się prawidłowo chodzić o protezie.

Nastawienie w procesie nauki chodu

Zdarzają się przypadki, kiedy pacjent kupuje protezę nogi za kilkadziesiąt tysięcy złotych i po kilku nieudanych próbach wraca do kul lub wózka.

Może to oznaczać, że proces adaptacji po amputacji jeszcze się nie zakończył. Warto skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychotraumatologa.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że nauka chodzenia w protezie jest podobna do nauki chodzenia po raz pierwszy. Ważne jest, aby zacząć od podstaw i stopniowo zwiększać trudność. Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów może prowadzić do rosnącej frustracji.

Po jakim czasie od amputacji można zacząć chodzić w protezie?

Zazwyczaj, proces adaptacji do protezy rozpoczyna się kilka tygodni po amputacji, gdy rana całkowicie się zagoi. Trzeba jednak pamiętać, że zanim założymy protezę po raz pierwszy, musimy przygotować kikut do zaprotezowania. W zależności od sytuacji pacjenta może się okazać, że naukę chodu zaczniemy dopiero po kilku miesiącach od amputacji.

Im wyższy poziom amputacji, tym trudniejsza będzie nauka chodu. W przypadku amputacji na wysokości podudzia zachowujemy sprawny staw kolanowy, co znacznie zwiększa mobilność pacjenta. Chodzenie w protezie uda wymaga więcej pracy z rehabilitantem.

Jak postawić pierwsze kroki w protezie

  1. Ćwiczenia stabilizacyjne: Rozpocznij od ćwiczeń wzmacniających mięśnie i poprawiających równowagę. Ćwiczenia te w większości wykonujemy bez założonej protezy.
  2. Ćwiczenia chodzenia: Pod okiem rehabilitanta, rozpocznij od prostych ćwiczeń chodzenia, stopniowo zwiększając ich trudność. Ćwiczenia te obejmują w pierwszej kolejności chodzenie po płaskiej powierzchni z podparciem. Następnie usuwamy podparcie. Kiedy opanujesz chodzenie po płaskiej powierzchni, ćwiczymy pokonywanie przeszkód lub chodzenie w protezie po schodach.
  3. Stopniowe zwiększanie obciążeń: Z czasem, zwiększaj czas spędzany na staniu i chodzeniu w protezie. Ważne jest odpowiednie dociążanie protezy, ponieważ w przeciwnym wypadku może to prowadzić do asymetrii ciała i problemów z kręgosłupem.

Praca z profesjonalnym rehabilitantem jest nieoceniona. Dobry terapeuta pomoże dobrać ćwiczenia do indywidualnych potrzeb. Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu jest jedynym w Polsce miejscem wyspecjalizowanym w rehabilitacji osób po amputacji.

nauka chodzenia w protezie podczas obozu nauki chodu - Base Camp
Base Camp – obóz nauki chodu o protezie

Jak długo trwa nauka chodu w protezie?

Czas potrzebny na naukę chodzenia w protezie różni się w zależności od wielu czynników, takich jak ogólna kondycja fizyczna, rodzaj amputacji i typ protezy. Średnio, proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zauważalne efekty można osiągnąć nawet po tygodniu intensywnych i dobrze zaplanowanych ćwiczeń. Właśnie taki program realizujemy w ramach turnusów rehabilitacyjnych po amputacji oraz podczas obozu nauki chodu – Base Camp.

Praca z doświadczonym rehabilitantem jest kluczowa w procesie adaptacji do protezy. Profesjonalista pomoże nie tylko w dopasowaniu protezy, ale również w nauczeniu odpowiednich technik chodzenia i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.

Nauka chodzenia w protezie – podsumowanie

Nauka chodzenia w protezie jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniego wsparcia. Pamiętaj, że każdy krok jest krokiem do przodu w Twojej podróży. Z odpowiednim przewodnictwem i determinacją, będziesz w stanie osiągnąć swoje cele i wrócić do sprawności.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 3 Średnia: 5]