Przejdź do treści

Przeskakujące biodro – charakterystyka i ćwiczenia

przeskakujące biodro

Przeskakujące biodro często nazywane również trzaskającym lub strzelającym biodrem. Bierze się to od tego, że towarzyszy mu charakterystyczny dźwięk, którego ciężko nie usłyszeć. Anatomicznie strzelające biodro jest spowodowane kolizją tkanek miękkich z fragmentami kości. Przykładem mogą być pasma biodrowo-piszczelowe ocierające się z krętarzem większym kości udowej lub ścięgno mięśnia biodrowo piszczelowego z głową kości udowej lub wyniosłością biodrowo-łonową.

Przeskakiwanie w biodrze – przyczyny

Przeskakujące biodro najczęściej pojawia się, gdy mamy do czynienia z przeciążeniem stawu biodrowego lub gdy w przeszłości dotknął nas jakiś uraz w tym obrębie. Często ten problem dotyka grupy osób, które mocno obciążają biodra np. podczas uprawiania sportów. Do takich grup możemy zaliczyć biegaczy, piłkarzy, siatkarzy, koszykarzy czy osoby uprawiające taniec.
Również często problem ten dotyka dotyka osoby, które mają problem z prawidłową sylwetką ciała. Mogą się na to przekładać problemy ze stawami kolanowymi, niepoprawne ułożenie miednicy, zwyrodnienia stawów czy przykurcze zgięciowe stawu biodrowego.

przeskakiwanie w biodrze ćwiczenia

Problem strzelającego biodra jest dość powszechny. Z reguły nie powoduje on większych problemów. Ale gdy nie będziemy podejmować żadnych działań, aby zapobiec rozwijaniu się tej przypadłości to możemy spowodować np. rozwinięcie się stanu zapalnego w okolicy biodra, który będzie powodował ból.

Przeskakujące biodro: ćwiczenia i rehabilitacja

W procesie rehabilitacji przeskakującego biodra najważniejsze jest to, aby wyeliminować źródło problemu, jakim najczęściej jest zwiększona rotacja wewnętrzna w stawie biodrowym, niewłaściwe ułożenie miednicy oraz zmniejszona elastyczność tkanek miękkich. Dlatego najważniejsze w procesie leczenia są ćwiczenia, które pacjenci mogą wykonywać nawet codziennie. Podczas ćwiczeń, ale też samego chodu, zwraca się uwagę na poprawne ustawienie stawu biodrowego oraz miednicy. Kolejnym etapem jest wzmacnianie mięśni, takich jak: bliźniaczy górny i dolny, czworoboczny uda, zasłonowy wewnętrzny czy pośladkowy średni. Istotne również jest, aby pracować nad rozciąganiem grupy mięśni, które odpowiadają za zgięcie stawu biodrowego. Dodatkiem do takiej fizjoterapii jak najbardziej mogą być zabiegi fizykalne takie jak: laser, krioterapia czy jonoforeza. Zabiegi te pomagają zniwelować ból, zmniejszyć stan zapalny oraz przyspieszyć regeneracje tkanek.

Na naszym blogu przeczytasz również o tym, jak leczyć uraz whiplash oraz co to jest terapia manualna!

Jakub Okruch

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 4 Średnia: 3]