Przejdź do treści

Stopa reumatoidalna: profilaktyka, leczenie, objawy

Stopa reumatoidalna profilaktyka

Stopa reumatoidalna jest znana jako cały zespół zmian patologicznych obejmujących stopy. Ma ona swoje podłoże w chorobie RZS, czyli reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jest to choroba przewlekła i immunologiczna tkanki łącznej.

Wyróżnia się nieswoistym stanem zapalnym układu kostno-stawowego. W skutek czego dochodzi do zmian w strukturalnych stawów powodując zmiany wizualne w postaci deformacji stawu, zmniejszające zakres ruchomości w nich.

W Polsce choroba ta dotyczy ok. 1% społeczeństwa w różnym wieku i częściej bo 2-4 krotnie częściej dotyczy to kobiet. Sprawdź, czym charakteryzuje się profilaktyka stopy reumatoidalnej.

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów stopy?

Na początku choroby stopy reumatoidalnej wymienia się takie objawy jak nadmierne zmęczenie, potliwość, dolegliwości bólowe zarówno stawów jak i mięśni oraz stany podgorączkowe pojawiające się bez uchwytnej przyczyny. W późniejszym etapie dochodzi do pojawienia się stanów zapalnych.

Pierwszymi stawami, które zazwyczaj są objęte chorobą to przede wszystkim stawy palców u stopy i dłoni. W jej przebiegu dochodzi zazwyczaj do symetrycznego objęcia stawów.

W trakcie trwania choroby RZS stopy można zaobserwować u osoby chorującej:

  • płaskostopie
  • paluch koślawy
  • palce młoteczkowe
  • palce jeździeckie
  • podwichnięcia i zwichnięcia stawowe
  • skrzywienia palców
  • zapalenia kaletek maziowych

Zauważa się również zaniki mięśniowe oraz puchnięcie w okolic dystalnych części ciała. Wszelkie zmiany strukturalne są bolesne dla osoby chorującej i wpływa zarówno na zakres ruchomości, prawidłowym chodem, wszelką aktywnością fizyczną oraz na stan psychiczny.

Stopa reumatoidalna
Zapalenie stawów w stopie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn.

Stopa reumatoidalna – profilaktyka

W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów stopy wyróżniamy trzy stopnie. Pierwszy obejmuje deformacje z możliwością czynnej korekty, drugi stopień jest z możliwością biernej korekty, zaś trzeci stopień dotyczy deformacji utrwalonych.

Jak wygląda profilaktyka leczenia stopy reumatoidalnej? By zniwelować uszkodzenia, czy też skutki choroby pacjent musi zadbać o prawidłowe odżywianie, regularność ćwiczeń lecz bez nadmiernego przemęczenia układu kostno-stawowego. Dodatkowo należy zadbać o masaż stóp, kąpiele wirowe w celu rozluźnienia mięśni, pobudzenia krążenia, które będą zapobiegać sztywności stawowej.

Leczenie stopy reumatoidalnej

Przy zaawansowanych zmianach w budowie stóp warto zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne. Korekcja z ich pomocą ma na celu odciążenie miejsc, które są nadmiernie przeciążone przez deformacje oraz rozluźnienie rozcięgien podeszwowych, które przy stopie reumatoidalnej są na ogół przykurczone.

Jeśli palce stopy są bardzo zdeformowane zaleca się noszenie ortez. Obuwie powinno być wykonane z miękkiej skóry, która nie będzie powodowała otarć. Musi być ono również odpowiednio szerokie, o stosownej głębokości i tęgości. Dodatkowo zaleca się systematyczne wizyty w gabinecie podologicznym. W przypadku stopy reumatoidalnej fizjoterapia jest bardzo pomocna.

W okresie nasilenia przykrych dolegliwości, kluczową rolę odgrywa stosowanie środków i zabiegów przeciwbólowych, takich, jak jonoforeza razem z lekami przeciwzapalnymi. Stawy objęte stanem zapalnym należy oszczędzać, lecz nie wolno pozbawiać ich ruchu.

Zmniejsza się wtedy ich ruchomość i wydzielanie płynu stawowego, a mięśnie ulegają osłabieniu. W okresie remisji, główną rolę odgrywać będą odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne i zabiegi fizjoterapeutyczne minimalizujące negatywne skutki choroby stopy reumatoidalnej. Mogą to być ćwiczenia w odciążeniu i z obciążeniem, w zależności od skali problemu.

Damian Cukierda

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 13 Średnia: 3.7]