Istnieje kilka rodzajów bólu kręgosłupa, które zmniejszają komfort życia wielu osób. Gdy zauważymy problemy z bólem, warto skierować się do lekarza i fizjoterapeuty. Specjalista wdroży odpowiednie leczenie i zaproponuje popularne zabiegi rehabilitacyjne. W efekcie na nowo odzyskamy jakość życia i dobre samopoczucie.
Jakie rodzaje zabiegów na kręgosłup są najbardziej znane? O czym warto wiedzieć? Czym wyróżniają się poszczególne dolegliwości bólowe kręgosłupa?
Ból kręgosłupa – rodzaje
Warto zauważyć, że rozróżniamy trzy rodzaje bólu kręgosłupa. Każdy z nich może mieć inne przyczyny. W jednym wypadku są to urazy, a w innych poważniejsze schorzenia. Bardzo ważne jest to, aby nie lekceważyć dolegliwości bólowych i jak najszybciej odwiedzić specjalistę.
Doskwiera Ci ból kręgosłupa?
Nasi fizjoterapeuci dobiorą dla Ciebie odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne.
Ból kręgosłupa szyjnego
Ból kręgosłupa szyjnego jest dosyć często spotykany. Może dotyczyć chorób i zaburzeń, które obejmują tkankę kostną lub mięśniową. Przykładem patologii w tym obrębie jest proces niszczenia dysków. Powoduje okresowe występowanie stanu zapalnego, uciskanie na korzenie nerwów rdzeniowych w kręgosłupie i inne dolegliwości bólowe.
Pamiętajmy o tym, że ból szyi może wystąpić wskutek nieprawidłowej postawy ciała, chorób zwyrodnieniowych, nadwyrężenia mięśni, czy też stenozy kanały kręgowego.
Ból kręgosłupa piersiowego
Bóle w tym obrębie to dolegliwość, jaka dotyka osoby starsze i młodsze. Jedną z głównych przyczyn jest szybka zmiana stylu życia. Ponadto, ból kręgosłupa piersiowego może wiązać się z urazami i przeciążeniami, na które jest narażony kręgosłup piersiowy.
Warto wiedzieć, że kondycja kręgosłupa piersiowego jest zależna od trybu pracy, czy aktywności ruchowej. Bóle mogą wskazywać na przeciążenia, dyskopatie lub zwyrodnienia.
Ból kręgosłupa lędźwiowego
Spore grono osób doświadcza chociaż raz w życiu bólu kręgosłupa w różnym obrębie. O bólu kręgosłupa lędźwiowego mówimy wtedy, gdy pojawia się powyżej pośladków i poniżej 12 żebra. Może promieniować do kończyn dolnych. Objawia się w ostrej postać lub przybiera postać przewlekłą.
Problemy dotyczyć mogą bolesnej miesiączki, chorób trzustki, wątroby, nerek, problemów z prostatą itp.
Zabiegi rehabilitacyjne na bóle kręgosłupa
Fizjoterapeuci oferują szeroki zakres zabiegów, które pozwolą pozbyć się dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Dobór metody leczenia powinien być poprzedzony wywiadem z pacjentem i zidentyfikowaniem charakteru schorzenia. Dzięki temu zostaną dobrane najlepsze zabiegi rehabilitacyjne. Wśród najczęściej stosowanych wymienić można:
1. Terapia manualna
Terapia manualna jest to niezwykle ceniona metoda fizjoterapii, która korzysta z różnych technik, pozycji ułożeniowych pacjenta i chwytów. Stosuje się techniki terapeutyczne i diagnostyczne, które pozwalają wykryć przyczyny i opracować metody leczenia schorzeń kręgosłupa. Wskazania do zastosowania terapii manualnej to: rwa kulszowa, bóle mięśni, bóle głowy, bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa.
2. Masaż pleców
Leczniczy masaż kręgosłupa jest zabiegiem, który wykorzystuje wiedzę specjalistów i różne techniki masujące. W efekcie można pozbyć się bólu, który dotyka określonej części kręgosłupa. W procedurze masażu konieczne jest odpowiednie dobranie siły, zasięgu i metody do indywidualnego stanu pacjenta. Umiejętnie przeprowadzony masaż pomaga rozluźnić napięcie i zniwelować bóle.
3. Fizykoterapia
Fizykoterapia obejmuje zabiegi, które opierają się na zjawiskach fizycznych, takich jak światło, prąd, niska temperatura, magnetyzm. Ta metoda jest zazwyczaj stosowana przy bólowych zespołach w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa u pacjenta.
4. Kinesiotaping
Ta metoda polega na oklejaniu różnych partii ciała za pomocą specjalnych plastrów. Plastry znajdują coraz szersze wykorzystanie. Odpowiednimi technikami wpłynąć można na ukłd nerwowy, limfatyczny, krążenia, skórę, mięśnie, czy też stawy. Taśmy do kinesiotapingu rozciągają się w jednym kierunku i przepuszczają wodę oraz powietrze.
5. Elektrostymulacja mięśni
Elektrostymulacja mięśni jest to nieinwazyjny sposób pobudzania mięśni. Elektrostymulator jest urządzeniem skierowanym do osób z dolegliwościami bólowymi, po urazach, czy z problemami mięśniowo-stawowymi. Z powodzeniem z elektrostymulacji skorzystają sportowcy.
Jak widać, istnieją różne zabiegi na kręgosłup, które niwelują dolegliwości bólowe. Kluczowy jest dobór odpowiedniej terapii do określonego rodzaju oraz natężenia bólu.