Przejdź do treści

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy i sposób leczenia

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest częstym schorzeniem, któremu towarzyszą nieprzyjemne objawy w okolicach kciuka, połowy palca serdecznego oraz palca wskazującego. Obejmują one dyskomfort, drętwienie, jak i mrowienie. Symptomy nierzadko budzą w nocy i skłaniają osobę chorą do strzepywania dłoni, co zdecydowanie przynosi ulgę. Najskuteczniejsze leczenie zespołu cieśni nadgarstka to operacja.

Możliwe przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Nadgarstek tworzą liczne stawy, za sprawą których zyskujemy możliwość wykonywania różnorodnych ruchów. Kanał nadgarstka anatomicznie wygląda niczym tunel ograniczony z trzech stron przez kości oraz poprzeczne więzadło nadgarstka, w którego środku przebiegają ścięgna mięśni zginaczy palców oraz nerw pośrodkowy. Są one dosyć ciasno poukładane, zatem w wyniku zmian zapalnych, przerostu, pogrubienia oraz obrzęku więzadła poprzecznego pojawia się niedokrwienie, oraz ucisk pośrodkowego nerwu obecnego w kanale nadgarstka. 

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka stanowić mogą reumatoidalne zapalenie stawów lub schorzenie zawodowe, na przykład w przypadku pracy na budowie, jak również u osób sporo piszących na klawiaturze. Czasami uciskanie nerwu spowodowane może być również przez uraz nadgarstka albo obrzęk struktur, które przebiegają w jego kanale w czasie ciąży.

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Symptomami zespołu cieśni nadgarstka są zwykle nieprzyjemne doznania w okolicach kciuka, połowy palca serdecznego oraz palca wskazującego. Pojawia się wówczas dyskomfort, drętwienie oraz mrowienie. Zwykle dołącza się do tego również osłabienie mięśni, czasami z ich zanikiem. Schorzenie to nie obejmuje małego palca. 

Pacjenci mogą mieć problemy z wykonaniem precyzyjnych ruchów chorą ręką, czują, iż jest ona osłabiona. Nierzadko trzymane przedmioty mogą wypadać im z rąk, osoby chore nie mają możliwości zaciśnięcia dłoni. Nie mogą pracować przy komputerze, mają kłopoty z pisaniem oraz wykonywaniem domowych prac.

Symptomy nasilają się zdecydowanie w nocy, podczas unoszenia ręki w górę. Nieprzyjemne drętwienie oraz mrowienie nierzadko powodują, iż pacjenci przebudzają się w nocy i strzepują dłoń, co przynosi im zdecydowaną ulgę. 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka przy mało nasilonych i wczesnych zmianach, polegać może na użyciu szyny na nadgarstek oraz podaniu do kanału nadgarstka sterydów o przeciwzapalnym, miejscowym działaniu. Podczas leczenia, można korzystać fizykoterapii oraz fizjoterapii, co też przynosi poprawę, niemniej wyłącznie na jakiś czas.

W większości sytuacji jedynym skutecznym sposobem leczenia będzie przeprowadzenie operacji. Taką operację wykonuje się zwykle klasycznym sposobem, czyli przecina się skórę, podskórną tkankę oraz rozcięgno dłoniowe i dociera się do troczka zginaczy, który następnie jest przecinany.

Zwiększenie objętości kanału nadgarstka stanowi ważną część procesu leczenia zespołu. Zabieg odbarczenia pośrodkowego nerwu wykonuje się zwykle jednego dnia. Przeprowadza się go w znieczuleniu regionalnym lub miejscowym i nie wymaga on specjalnego przygotowania.

Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka

Rehabilitacja w przypadku zespołu cieśni nadgarstka powinna obejmować codzienne wykonywanie zestawów ruchów:

  • strzepnięcie odprężonych dłoni w powietrzu, poprzez podnoszenie ramion w dół oraz w górę,
  • przyciśnięcie łokci do boków, skierowanie dłoni do przodu, a następnie stopniowe zginanie oraz prostowanie paliczków palców,
  • trzymanie zgiętych rąk i zaciskanie oraz rozluźnianie palców,
  • wyciągnięcie rąk do przodu oraz obracanie ramion do środka i na boki,
  • połączenie dłoni, a później odsuwanie od siebie palców od 1 do 4, rozpoczynając od najmniejszych palców,
  • połączenie dłoni ze sobą przed klatką piersiową i naciskanie palcami na końce palców, przechylanie rąk w prawo, a później w lewo,
  • podnoszenie rąk w górę, zaciskanie pięści oraz rozsuwanie palców. 

Potrzebujesz rehabilitacji nadgarstka?

Nasi fizjoterapeuci dobiorą dla Ciebie odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne.

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 2 Średnia: 5]