Przejdź do treści

Październik w Znowu w Biegu

Październik już od wielu lat na całym świecie jest miesiącem świadomości raka piersi. To dlatego w tym miesiącu w Krakowie odbył się nasz turnus dla kobiet po mastektomii. Ale to nie wszystko! W ostatnim czasie zorganizowaliśmy także konferencję Forum Amputacji, a w Centrum odbywały się turnusy rehabilitacyjne, konsultacje i wizyty naszych pacjentów. Zapraszamy na podsumowanie października!

Meet the Pink

W dniach 4-7 października po raz pierwszy zorganizowaliśmy turnus edukacyjno-rehabilitacyjny „Meet the Pink”. W wydarzeniu wzięło udział 6 uczestniczek, które przyjechały do nas z województwa łódzkiego, lubuskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Turnus „Meet the Pink” dofinansowany został ze środków Fundacji Poland Business Run. 

Był to czas przeznaczony na rehabilitację: indywidualna terapia manualna, treningi rehabilitacyjne, edukację w formie wykładów z: fizjoterapeutą, dietetykiem, konsultacje z psychologiem, a także na warsztaty z urofizjoterapeutą. Po aktywnościach edukacyjno- rehabilitacyjnych uczestniczki miały czas na relaks podczas zajęć jogi twarzy, warsztatów z przygotowania własnych motanek (białoruskich laleczek), zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem oraz marsz z kijami nordic walking na Kopiec Piłsudskiego.

Forum amputacji

13 października zorganizowaliśmy Forum Amputacji – IV Konferencję Naukowo-Szkoleniową pn. „Kobieta po amputacji”. Było to niezwykłe wydarzenie, które wyróżniało się na tle poprzednich edycji. Po raz pierwszy po wykładach odbyła się debata, w której udział wzięły kobiety po amputacji: Grażyna Sławińska – beneficjentka Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, która początkiem 2023 r. straciła nogę podczas wolontariatu w czasie wojny na Ukrainie, Klaudia Kaniewska – koordynatorka działu wsparcia Fundacji Poland Business Run, a także projektu Trenerzy Wsparcia, Faustyna Kotłowska – studentka fizjoterapii, a także Trenerka Wsparcia, Jolanta Ożga – reprezentantka Polski w drużynie amp futbolu oraz Anna Klecha, dzieląca się wiedzą nt. życia po amputacji na profilu instagramowym Dziewczyna z Fioletową Nogą.

Dopełnieniem wykładów IV Forum Amputacji było szkolenie, które odbyło się 14 października i dotyczyło ono pracy z blizną w obrębie kikuta. Szkolenie prowadziły: dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione oraz mgr Barbara Koperska-Kubis.

Turnusy rehabilitacyjne

W październiku odbyły się również dwa turnusy rehabilitacyjne dedykowane osobom po amputacji kończyny. W terminie od 9 do 13 października gościliśmy panów po amputacji nogi na poziomie podudzia – Dariusza i Mariusza, którzy razem byli u nas na rehabilitacji kilka lat temu. Beneficjenci byli obecni także na Forum Amputacji. 

W ostatnim tygodniu października uczestnikami tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego byli: Sławomir z Kalisza, Bartłomiej z Wrocławia i Piotr z Katowic. Panowie przyjechali do Krakowa, żeby w naszym Centrum pod okiem specjalistów nauczyć się chodu o protezie. 

Projekty dla seniorów

W październiku kontynuowaliśmy też nasz projekt finansowany przez Urząd Miasta Krakowa „Pielęgnacja i profilaktyka stóp PODOLOG 85+ oraz 70+ dla osób z niepełnosprawnościami”. W październiku odbyło się 23 konsultacji stacjonarnych i 3 wizyty domowe. Projekt będzie realizowany do 30 września 2024 r.

Zdrowie oraz aktywność seniorów są dla nas szczególnie ważne, dlatego w ostatnim miesiącu przeprowadziliśmy 17 godzin treningów oraz 4 godziny jogi dla seniorów w ramach projektu Centrum Zdrowia Seniora. 

Ośrodek Wsparcia i Testów

Od lutego 2023 roku poszerzyliśmy naszą ofertę i jesteśmy dostępni także jako Ośrodek Wsparcia i Testów (w skrócie OWiT). W ramach OWiT możliwe jest wyposażenie sprzętu oraz technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami z terenu Małopolski. Oferujemy także wsparcie specjalistów takich jak: psycholog, doradca zawodowy, dietetyk, tyflopedagog czy fizjoterapeuta. W październiku w ramach OWiT w naszym Centrum Rehabilitacji odbyło się 48 konsultacji z fizjoterapeutą. 

Podsumowując, październik był dla nas intensywny i pracowity. Poza wcześniej wymienionymi wątkami kontynuujemy projekt „Oswojenie po mastektomii – pomoc w powrocie do aktywności i kobiecości”, w ramach którego udzielamy wsparcia fizjoterapeutycznego, psychologicznego, dietetycznego oraz w formie zajęć z doradcą zawodowym kobietom po mastektomii. Projekt ten będziemy realizować do końca roku 2024. Cieszymy się, że możemy robić tyle wspaniałych rzeczy!😊

Oceń ten wpis!
[Łącznie: 0 Średnia: 0]